Polyester Film - Berkem Plast

İçeriğe git
POLYESTER FİLM
Polyester Film Nedir?
Polyester filmin en temel ham maddesi, granül halindeki polietilen tereftalattır. Bu madde, üretilecek olan polyester filmin özelliklerine bağlı olarak ekstrüzyon sırasında farklı katkı maddeleri ile birleştirilir.
BoPET (biaxially-oriented polyethylene terephthalate)
Üretim sürecinde iki eksende gerdirilerek, polimer zincirlerinin çift taraflı yönlendirilmesi sağlanan polyester filmlere BoPET (biaxially oriented polyethylene terephthalate) denilir. Bu zorlu üretim sayesinde, gerilim mukavemetleri son derece yüksek polyester filmler oluşur.
Polyester Film Üretim Süreci
Polietilen tereftalat (PET) granülleri, ekstruderden eriyik halinde üretim hattının başındaki kontrollü ısıtılmış geniş merdaneye dökülür. Bu aşamada, üretilmek istenilen polyester filmin özelliğine göre diğer iki ekstruderden de katkı ve katalizatör malzemeler eklenebilir. Böylelikle filmin çekirdeği etkilenmeden, üst ve alt yüzeylerde istenilen özellikler sağlanır. Örneğin UV dayanıklı polyester film, mat yüzeye sahip polyester film, ısıl yapışkan polyester film gibi farklı kullanım alanları için özel filmler bu şekilde üretilmektedir, buna da coex-film üretim şekli denir. Merdanelerde kontrollü olarak ısısı düşürülen eriyik haldeki pet film, amorf halde üretim hattındaki yolculuğuna başlar.
Polyester Film
Sıcaklığı hassas bir şekilde kontrol edilen ve yarı eriyik bir kıvamda bulunan polyester film, ilk aşamada makina istikametinde gerdirilir. Buna, makina istikametinde yönlendirme (machine direction orientation) denilir. Bu gerdirme işlemi, filmin üzerinden geçtiği sıcak merdanelerin farklı hızlarda döndürülmeleri ile sağlanır. Ayrıca burada bulunan hassas sensörler sayesinde, polyester filmin üzerinde bir hata varsa tespit edilir.
Polyester Film Nedir
Makina yönünde gerdirilmiş olan polyester film daha sonra iki yanından penslerle ile tutturularak bir hamur gibi gerdirilir. Bu pensler raylar üzerinde hareket halindedir ve üretim hattının bu kısmında polyester film ile aynı hızda ilerlerler. Polyester filmin, makina yönüne dik olarak gerdirildiği bu işleme aykırı istikamette yönlendirme (transverse direction orientation) denilir.  
Polyester Film Üretimi
Polyester film, makina istikametinde ve aykırı istikamette gerdirilmesinin sonucunda çift taraflı yönlendirilmiş (biaxially oriented) olur yani artık filmin polimer zincirleri çift taraflı yönlendirilmiştir. Bu sayede polyester filmin mukavemeti, diğer filmlere oranla çok yüksektir hatta elastisite modülü yaklaşık olarak 4 GPa (0.58×106 psi) kadardır.
Bu işlem tamamlandıktan sonra, 200 °C üzerindeki polyester film kontrollü bir şekilde soğutularak, filmin büzüşerek polimer zincirlerinin bozulması engellenir. Bu şekilde polyester filmin dayanıklılığı ve şeffaflığı sağlanır.
Üretilen polyester film jumbo bobinler halinde sarıldıktan sonra entegre olarak sipariş programına uygun şekilde dilimleme hattına girer. Burada mevcut sipariş programına göre dilimleme yapıldığı gibi, gerektiğinde ince dilimleme işlemi için bobinler stoklanır.
Polyester Film
Bu yazı Bora Berkem tarafından yazılmıştır, izinsiz olarak kullanılması yasaktır.
© 1994-2022 Berkem Plast Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Tüm Hakları Saklıdır.
Berkem
BERKEM PLAST
Yenidoğan Mahallesi, Akın Caddesi No:39,
PK: 34791 Sancaktepe, İstanbul
T: 0 216 429 99 91
F: 0 216 429 99 92
E: info@berkemplast.com
İçeriğe dön